Nejnovější zprávy: Vesnicí roku v Moravskoslezském kraji jsou Dolní Životice. Za vítězství získají půl milionu Miss Czech Republic Linda Górecká darovala novojičínské onkologii 60 tisíc. Léčili jí zde maminku

Společnost

Mají pomoc v krvi. Dobrovolní hasiči ze Šunychlu jsou tvářemi dárcovské kampaně

I jeden odběr může pomoci zachránit lidský život. V Bohumíně se tvářemi jarní kampaně Daruj krev s dobrovolnými hasiči stala také parta ze sboru v Šunychlu. Přidávají se k ní i další členové místních jednotek.

Foto: se souhlasem města Bohumín

Bohumín se ještě pořádně neprobral do nového dne, někdo ještě odkládal budík, jiný si chystal první kávu a snídani. Čtveřice dobrovolných hasičů, kterou spojuje chuť dělat něco pro druhé, vstupovala ve středu ráno už s úderem šesté do Krevního centra v Žižkově ulici.

Andrea Porwoliková, Šárka Ferfecká, Lukáš Zajac a Miroslav Kubla z SDH Šunychl se společně zapojili do letošní kampaně Daruj krev s dobrovolnými hasiči, která ukazuje, že pomoc druhým nemusí mít jen podobu zásahu u požáru. Stačí přijít do některého z odběrných míst, věnovat zhruba půl hodiny času a půl litru krve.

„Dali jsme výzvu do naší facebookové skupiny šunychelských hasičů a pak jsme se domluvili přes messenger. Komu to zdravotní stav a povinnosti dovolily, tak dnes přišel. Nikdy nevíte, kdy budete sami potřebovat transfuzi. Je to minimum, co můžeme udělat,“ popisuje Andrea Porwoliková, která je u sboru dvanáct let. Profesí je asistentka pedagoga, i u hasičů se společně se svými parťáky věnuje práci s dětmi a mládeží.

Důležitým poselstvím kampaně je povzbudit ty, kteří o dárcovství jen uvažují, ale zatím se neodhodlali. První odběr může být pro mnoho lidí spojený s obavami, nejistotou nebo otázkami. „Příklad z vlastního okolí často pomůže víc než obecná výzva. Když krev daruje někdo známý ze sboru nebo ze sousedství, může to dodat odvahu i dalším. I proto jsme dnes tady,“ vysvětluje Andrea.

Kdo se chce do kampaně Daruj krev s dobrovolnými hasiči zapojit, může v květnu navštívit kterékoliv krevní centrum.

„Uvítáme nejen stávající dárce, ale především prvodárce, a to samozřejmě nejen z řad hasičů, ale i veřejnosti. Budeme rádi, když v květnu zavítají spolu s námi do některého z odběrných míst v Bohumíně, Ostravě, Karviné či kdekoli jinde,“ uvedl starosta hasičského okrsku Bohumín Michal Sud st.

Velká společná účast dobráků z celého okresu se plánuje na 25. května v Karviné. Dobrovolní hasiči z Bohumína se ke každoroční kampani přidávají pravidelně, každý sbor a spolek dle svých možností. „Například z Vrbice se každoročně zapojí v průměru čtyři hasiči. Celkově je účast za Bohumín slušná, nicméně budeme rádi, když nás bude letos zase o něco víc,“ doplnil Michal Sud st.

Fotogalerie