Prvenství pro Ostravu. Kardiologové jako první v zemi léčí vysoký tlak novou metodou
Tým kardiologů z Fakultní nemocnice Ostrava si připsal významné republikové prvenství. Jako první v Česku použili k úpravě vysokého krevního tlaku speciální ablační katetr druhé generace. Unikátní metoda pomáhá pacientům, u kterých běžná léčba léky nezabírá.
Miniinvazivní výkon provedli společně odborníci na arytmologii a intervenční kardiologii. Princip metody spočívá v přerušení nervů zásobujících ledviny pomocí radiofrekvenční energie.
„„Přes malý vpich v třísle jsme do ledvinných tepen zavedli denervační katetr druhé generace a následně jsme jím aplikovali radiofrekvenční energii,“ popsal zákrok intervenční kardiolog Tomáš Grézl.
Foto: se souhlasem FNO
Arytmolog Miloš Špalek vysvětlil, jaký význam má použití radiofrekvenční energie: „Teplota kolem 40 až 60 stupňů spálí nervová vlákna sympatického systému a ten tak bude mít na regulaci krevního tlaku mnohem menší vliv. Musíme však takto ošetřit všechny cévy obou ledvin.“
Podle přednosty Interní a kardiologické kliniky FNO Jana Václavíka je metoda vhodná pro úzkou skupinu pacientů do 65 let. „Jsou to lidé, u kterých se vysoký krevní tlak nedaří upravit ani přes podávání tří nebo více léků,“ upřesnil profesor Václavík. Přestože pacienti budou muset léky užívat i nadále, jejich hodnoty krevního tlaku se po zákroku významně zlepší.
Ostravská nemocnice využívá technologii od americké společnosti Medtronic a plánuje, že do konce roku podstoupí tuto formu léčby vysokého tlaku okolo dvaceti pacientů.





