Nejnovější zprávy: Vesnicí roku v Moravskoslezském kraji jsou Dolní Životice. Za vítězství získají půl milionu Miss Czech Republic Linda Górecká darovala novojičínské onkologii 60 tisíc. Léčili jí zde maminku

Společnost

Prvenství pro Ostravu. Kardiologové jako první v zemi léčí vysoký tlak novou metodou

Tým kardiologů z Fakultní nemocnice Ostrava si připsal významné republikové prvenství. Jako první v Česku použili k úpravě vysokého krevního tlaku speciální ablační katetr druhé generace. Unikátní metoda pomáhá pacientům, u kterých běžná léčba léky nezabírá.

Foto: se souhlasem FNO

Miniinvazivní výkon provedli společně odborníci na arytmologii a intervenční kardiologii. Princip metody spočívá v přerušení nervů zásobujících ledviny pomocí radiofrekvenční energie.

„„Přes malý vpich v třísle jsme do ledvinných tepen zavedli denervační katetr druhé generace a následně jsme jím aplikovali radiofrekvenční energii,“ popsal zákrok intervenční kardiolog Tomáš Grézl.

Foto: se souhlasem FNO

Arytmolog Miloš Špalek vysvětlil, jaký význam má použití radiofrekvenční energie: „Teplota kolem 40 až 60 stupňů spálí nervová vlákna sympatického systému a ten tak bude mít na regulaci krevního tlaku mnohem menší vliv. Musíme však takto ošetřit všechny cévy obou ledvin.“

Podle přednosty Interní a kardiologické kliniky FNO Jana Václavíka je metoda vhodná pro úzkou skupinu pacientů do 65 let. „Jsou to lidé, u kterých se vysoký krevní tlak nedaří upravit ani přes podávání tří nebo více léků,“ upřesnil profesor Václavík. Přestože pacienti budou muset léky užívat i nadále, jejich hodnoty krevního tlaku se po zákroku významně zlepší.

Ostravská nemocnice využívá technologii od americké společnosti Medtronic a plánuje, že do konce roku podstoupí tuto formu léčby vysokého tlaku okolo dvaceti pacientů.